رهبر معظّم انقلاب: اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد؛ این چنین اقتصادی چه در شرایط تحریم، چه در شرایط غیر تحریم، بارور خواهد بود و به مردم کمک خواهد کرد.

هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با موضوع «مسکن؛ پیشران تولید» برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی اندیشکده اقتصاد مقاومتی، در ادامه برگزاری هفت همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با موضوع «مسکن؛ پیشران تولید» اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد. این همایش سالانه که معتبرترین رویداد اقتصاد مقاومتی در کشور است، توسط اندیشکده اقتصاد مقاومتی با همکاری دیگر نهادها از جمله کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی و وزارت راه و شهرسازی برگزار می‌شود.

همایش سالانه اقتصاد مقاومتی هر ساله در ایام مقارن با سالگرد تصویب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برگزار می شود و طی آن، زمینه برای رصد و پایش اقتصاد مقاومتی در کشور، تقویت پایه های علمی و پژوهشی اقتصاد مقاومتی و ارائه پیشنهادهای عملیاتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی با حضور همه فعالان این حوزه فراهم می گردد.

این همایش در هر سال، یک موضوع را محور قرار می‌دهد و در قالب نشست های کارشناسی، مقالات سیاستی و تعامل با مسئولین، به آن می پردازد. خروجی های همایش در نهایت به دست مسئولین اجرایی رسیده و جهت اقدام پیگیری می شود.

محورهای هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با موضوع «مسکن؛ پیشران تولید»

محورها و زیرمحورهای هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با موضوع «مسکن؛ پیشران تولید» به شرح زیر است:

مدیریت بازار

۱) هدایت تقاضای مولد و تحدید تقاضای سوداگرانه

۲) الگوهای تنظیم بازار اجاره

۳) الزامات و چالش‌های توسعه زیرساخت‌های اطلاعاتی

۴) اصلاح نظام معاملاتی در بخش مسکن

ساخت و تولید

۱) سازوکار عرضه زمین‌های عمومی و خصوصی

۲) الگوهای نوسازی بافت فرسوده

۳) مدیریت تامین نهاده‌های ساخت مسکن

۴) روش‌های تولید مسکن مبتنی بر اقلیم

۵) شیوه نقش‌آفرینی نهادهای توسعه‌گر در تولید مسکن

تامین مالی

۱) الگوهای تامین مالی مسکن از طریق نظام بانکی

۲) ابزارهای تامین مالی مسکن از طریق بازار سرمایه

۳) سازوکار تامین مسکن برای دهک‌های پایین درآمدی

۴) بازطراحی قواعد پیش‌فروش و ساخت مشارکتی مسکن

توسعه و حکمرانی

۱) قانون اساسی و مسئله تامین مسکن

۲) ساختار نهادی بخش مسکن و تعارضات بین دستگاهی

۳) الگوهای توسعه شهری و روستایی در جغرافیای ایران

۴) توسعه مناطق جدید مبتنی بر آمایش سرزمین

۵) مسکن معیشت‌ محور و اقتصاد روستا

آقایان اقبال شاکری عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، هادی عباسی پژوهشگر اقتصاد و مشاور وزیر اسبق راه و شهرسازی، حسین درودیان پژوهشگر اقتصاد و مدرس دانشگاه، مهدی موحدی بکنظر عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد و محمد صالح شکوهی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، کمیته علمی هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی را تشکیل می دهند.

پوستر همایش در ادامه قابل مشاهده است:

علاقه مندان به ثبت نام، ارسال مقاله و حضور در همایش و اطلاع از جزئیات این رویداد، به سایت conf8.mett.ir مراجعه نمایند.

مهلت ارسال چکیده مقاله برای هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی تمدید شد

طبق اعلام دبیرخانه هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، مهلت ارسال چکیده مقالات سیاستی برای این همایش که پیش تر تا ۱۵ آذرماه اعلام شده‌بود، تا ۳۰ آذرماه تمدید شد. همچنین با توجه به تمدید مهلت ارسال چکیده، مهلت ارسال اصل مقالات تا ۲۵ دی ماه سال جاری خواهد بود.

مروری بر هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی

پیش از این هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی ۲۹ بهمن ماه سال گذشته در دانشگاه علم و صنعت ایران با موضوع «تجارت منطقه‌ای؛ اولویت راهبردی» برگزار گردید؛ کمیته علمی این همایش را آقایان آقایان مهدی غضنفری عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، اله مراد سیف عضو هئیت علمی دانشگاه امام حسین علیه السلام، علی فکری کارشناس ارشد اقتصاد کشورهای شرق آسیا، رضا محتشمی پور کارشناس اقتصاد کشورهای منطقه و قائم مقام بورس کالا و سید علی روحانی معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس تشکیل می دادند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.