رهبر معظّم انقلاب: اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد؛ این چنین اقتصادی چه در شرایط تحریم، چه در شرایط غیر تحریم، بارور خواهد بود و به مردم کمک خواهد کرد.

مالیات بر عایدی سرمایه ابزار تنظیم‌گری در اقتصاد

جناب آقای دکتر کرباسیان

وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی

سلام علیکم

همانطور که مستحضر هستید؛ کشور در اواخر سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال» و دهه «پیشرفت و عدالت»، کماکان با وضع مطلوب و چشم اندازهای ترسیم شده در این زمینه فاصله دارد.

وجود بازارهای پرسود موازی تولید، اولا سبب هدایت جریان نقدینگی ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومانی به بخش های سوداگرانه و غیرمولد شده و ثانیا منجر به یک‌شبه ثروتمند شدن درصد کمی از افراد به قیمت تضعیف اقتصادی آحاد جامعه گردیده است. شاهد این مدعا، بازار چند صد میلیارد دلاری سوداگری در مسکن، طلا و ارز است که مسیر رسیدن سرمایه و منابع مالی به تولید را مسدود کرده و منجر به گرانی همیشگی مسکن و تلاطمات گاه به گاه بازار طلا و ارز شده است.

در حالی که ابزارهای بازدارنده و تنظیم‌گر مانند مالیات بر عایدی سرمایه از چند دهه قبل در بسیاری از کشورها، برای کاهش جذابیت بازار دارایی های غیرمولد و هدایت نقدینگی به بخش های مولد اقتصاد استفاده می شود اما در ایران، نظام مالیاتی صرفا به عنوان ابزار درآمدزایی به کار گرفته شده است.

مالیات بر عایدی سرمایه (Capital Gain Tax) بر بخشی از مابه التفاوت قیمت خرید و فروش دارایی های مازاد بر مصرف اعمال می شود؛ نقطه اصابت این مالیات افراد سوداگر بوده و افراد عادی که برای مصرف شخصی دارایی دارند، از این قاعده مستثنی هستند.

با توجه به عملکرد مدیریتی جنابعالی در به کارگیری ابزارهای ایجادکننده شفافیت و تقویت کننده تولید، انتظار می رود با توجه به وضعیت خاص بازارهای مولد و غیرمولد اقتصاد در شرایط فعلی، ایجاد این پایه مالیاتی حیاتی را در اولویت اقدامات مالیاتی وزارت امور اقتصادی و دارایی در سال ۱۳۹۷ قرار دهید.

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی آمادگی دارد تا در صورت نیاز، نتایج مطالعات و پیشنهادات اجرایی خود را برای پایه گذاری مالیات بر عایدی سرمایه در کشور، در اختیار آن وزارتخانه قرار دهد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.