رهبر معظّم انقلاب: بایستی مرکز رصد قوی و بینایی وجود داشته باشد که به‌طور دقیق پیشرفت این کار [اقتصاد مقاومتی] را پایش کند.

بازدید اندیشکده اقتصاد مقاومتی از زنجیره فولاد زرند کرمان و کارخانجات مرتبط

به گزارش روابط عمومی اندیشکده اقتصاد مقاومتی، جمعی از اعضای اندیشکده، روز یکشنبه ۱۷ مردادماه از زنجیره فولاد زرند کرمان بازدید کردند و به منظور بررسی مشکلات و موانع تولید، با مدیران کارخانجات مرتبط جلسه داشتند. این بازدید به نمایندگی از کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی انجام شد. (تصاویر)

یک طرف این زنجیره از معدن ذغال سنگ شروع میشد، در بخش بعد خروجی معدن به کنستانتره ذغال سنگ تبدیل و از کنستانتره هم کُک تولید می‌گردید. طرف دیگر زنجیره هم از معدن سنگ آهن شروع میشد، در بخش بعد خروجی معدن به کنسنانتره آهن تبدیل و از کنستانتره هم گُندُله تولید میشد. در نهایت کُک و گُندله در کوره بلند ذوب و به شمش فولاد تبدیل می‌گردید.

این مجموعه در همه بخشهای خود با ۳ شیفت ظرفیت کار میکرد، ۶ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده بود و تنها مانع توسعه خود را دسترسی به مواد اولیه معدنی میدانست. مسئله عدم دسترسی به مواد اولیه، ناشی از کاهش تولید در معادن است که دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل، خصوصی سازی بی‌ضابطه و دیگری قیمتگذاری غیرهوشمندانه دولت در بخشهای مختلف زنجیره از جمله مواد معدنی است که توسعه این صنعت را با چالش و در نقاطی که ارزش افزوده کمتری دارد، همراه کرده است. مثل آنچه در صنعت نفت و پتروشیمی مشاهده می شود.

‏البته فولاد یک صنعت آب بر است و تاسیس آن در نقاط کویری کشور حتما باید توجیه مشخصی داشته باشد. این موضوع در جلسه‌ای که پیرو این بازدید با مدیرعامل گذاشته خواهد شد، بررسی می شود. به گفته فعالان مجموعه، از نظر مصرف آب بهینه ترین حالت ممکن در فرآیندها طراحی شده است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.